Stanley Sjöberg om biskopsvalet

I dag skriver Stanley Sjöberg att vi som väljer i biskopsprovvalet i morgon bör rösta på någon som har icke-liberateologisk identitet,för att inte förstöra ekumeniken.Det är en märklig allians mellan högkyrkliga svartrockar och slipsförsedda frikyrkopredikanter.

Saken är inte alldeles enkel. Men vi skall givetvis aldrig ge upp vare sig våra åsikter eller vår tro, för att få komma med i de ekumeniska finrummen.En biskop är- inte minst- försvarare av kyrkans ordningar och kyrkans lära. Vår kyrkas ordningar och lära fastställs av kyrkomötet. Där finns beslut om att ingen får bli präst i vår kyrka som inte kan samarbeta med andra präster, oavsett kön.Där finns beslut om att bejaka homosexuell kärlek och betrakta den som likvärdig med hetrosexuell kärlek.Ekumenik måste bygga på ömsesidig respekt för varandras tro och åsikter.Detta är så lätt att förstå när det gäller religionsdialog(samtal mellan kristna-judar-muslimer,hinduer osv)-varför är det så svårt att förstå inom den kristna familjen? Vi har ändå det viktigaste gemensamt,som ett bålverk mot världens förvärldsligande. Vår tro på allts Helighet och på Kristi frälsningsgärning och den orubbliga tron på försoningen och Kärleken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s